ЗІНАЇДА ТУЛУБ : ПОВТОРИВШИ ДОЛЮ КОБЗАРЯ
Їх пам’ятники у містечку знаходяться майже поряд. Йому – великому Кобзареві - на подвір’ї школи, їй – Зінаїді Павлівні Тулуб, онуці Кобзаревого побратима - біля лісництва.
Є у неї роман – роман «В степу безкраїм за Уралом». На першій сторінці можна прочитати: «Світлій пам’яті мого діда Кирило-Мефодіївського братчика Олександра Даниловича Тулуба»
Дідусь письменниці Олександр Данилович у пошуках науки пішки прийшов із Золотоноші до Києва. Із золотою медаллю закінчив гімназію, історико-філологічний факультет університету Святого Володимира. Викладав у Інституті шляхетних дівчат, працював інспектором училищ у Кам’янці-Подільському, директором однієї із херсонських гімназій. Написав підручник з російської літератури.
У тридцять чотири роки повінчався з сімнадцятирічною Марією Домбровською. Подейкують, була вона дуже вродлива, кияни спеціально ходили милуватися красунею, коли та гуляла Хрещатиком.
Тулуб дружив з Миколою Костомаровим. Напевне був знайомий з Тарасом Григоровичем, бо як і великий Кобзар, належав до братчиків Кирило-Мефодіївського товариства
Батько письменниці Павло Олександрович, або Поль, як його ласкаво називали в сім’ї, був улюбленцем батька й матері. Розглядаючи заголовки газетних статей, у шість років почав самостійно читати. Коли Павло навчався в старших классах гімназії, помер батько, і хлопець мусив заробляти гроші для сім’ї. Підробляв уроками. Ставши студентом юридичного факультету Київського університету, почав писати поезію російською морвою . Твори Павла друкували в багатьох тодішніх періодичних виданнях Києва, Павло Олександрович переклав кілька Шевченкових поезій, які увійшли до збірки «Запретный Кобзарь»
Після закінчення університету служив у судових установах Подільської губернії, так доля закинула його разом з сім’єю до Брацлава, де і провела свої дитячі роки майбутня письменниця його донька Зінаїда Тулуб, яка прославилась своїм романом «Людолови».
Відомий і її роман із життя Тараса Шевченка на засланні “В степу безкраїм за Уралом”.
Цей твір - вражаюче полотно про невільницьке життя поета – заслання в “незамкнутій тюрмі”, в напівдиких степах Казахстану. Як стверджують вчені, порівняно з усіма іншими письменниками, що працювали над біографічними творами про Шевченка, Зінаїда Тулуб найглибше проникла у його душевний і творчий світ
Бо вона до певної міри повторила подвиг Кобзаря . У 1937 році письменницю засудили до тюремного ув'язнення строком на 10 років і ще на 5 років до заслання, якраз у ті степи за Уралом. В одному з листів звідти Зінаїда Павлівна писала : «Судову кару я відбула, і ось уже пішов п'ятий рік, як я томлюся в засланні, серед напівпустельних казахських цілинних земель…»
Вони повернулися в Україну… Він – великий Кобзар. І вона – талановита письменниця-патріотка, що змогла глибоко проникнути у його душу і відтворити її.
У Брацлаві пам’ятники їм знаходяться зовсім поряд.
Катерина Підрушняк
Немає коментарів:
Дописати коментар