неділя, 19 жовтня 2014 р.

САМОВИДЕЦЬ ІЗ БРАЦЛАВЩИНИ

         
 Патріотизм у найзагальнішому значенні – це любов до Батьківщини. Для кожної людини в світі її рідний край – найдорожчий  та наймиліший серцю. Це той клаптик землі, що привітав її з життям, де минули дитячі роки та юність, де живуть найближчі люди. Такі почуття зрозумілі, вони природні. Далі вони поширюються на цілу країну, в якій людина живе, на людей, що говорять однією мовою та створюють спільну культуру. Бо це робить нас близькими і об’єднує . У широкому розумінні країна – це велика родина, де всі живуть спільними радощами та проблемами. Тому ми відчуваємо свою причетність та відповідальність за все, що коїться у державі, тому нам не байдуже, як до нашої Батьківщини ставляться у світі. А патріотизм – не лише почуття, це дії, спрямовані на те, щоб рідній країні та нашому народові було жити добре.

четвер, 16 жовтня 2014 р.

ПЕРЕПЕЛИЧЕ - СЕЛО З ПОЕТИЧНОЮ НАЗВОЮ


Таких сіл на нашій Брацлавщині чимало. Маленькі, акуратні. У них живуть добрі, як правило,  літні люди. Перепеличому поталанило з Бугом, до якого воно притулилось, і з назвою. Не топонім, а - поезія!

ЯСТРУБИНСЬКЕ ГОРОДИЩЕ: ШИПШИНОВИЙ СПОМИН

  Осінь. Усе навкруги зів´яло. Лише кущ шипшини червоніє. Гілки шипшини оповиті  незвичайною павутиною, в якій ніби  заплутався час.
   
   Той час, коли тут жили наші предки,  пасли худобу, сіяли жито, випалювали посуд. 
   А зараз навколо нікого немає. Ні з ким поговорити. Панує тиша.

САМОВИДЕЦЬ: ПОВЕРНЕННЯ НА БАТЬКІВЩИНУ

Їхав конем поруч отих кількох возів з хатнім начинням і думав: « Як це у житті буває. Ще кілька тижнів тому він був генеральним підскарбієм у Брюховецького, а зараз – майже ніхто. Змушений тікати у Польські землі, на Правобережжя. Добре, що хоч залишилася десь поблизу Брацлава  далека рідня. Бо й сам він звідси родом. Та  й серед того мотлоху на возах заховано все-таки трохи червінців. Якось воно буде. Облаштуюся…»І ось Роман Онисимович Ракушка-Романовський таки повертався на свою батьківщину з сім’єю та нехитрим скарбом. Все, що залишилося від  маєтностей у Ніжині, -  кілька возів з хатнім начинням. Новий гетьман Лівобережжя Дем’ян Многогрішний постарався. Все конфіскував, ще й стратити обіцявся. Довелося тікати.

ТОЙ, ХТО НАГОДУВАВ УСІХ СОЛДАТ

На полях боїв, зазвичай, немає ніяких засобів для людського повноцінного існування. Солдат не має  змоги нормально і вдосталь  харчуватися, хоча потребує цього більше, ніж у звичайних умовах.І лише сто років тому  Антонові Федоровичу Турчановичу  вдалося полегшити солдатське життя, можна навіть сказати :  йому вдалося нагодувати усі армії світу.