середа, 26 листопада 2014 р.

Оксана Дунська - поетеса і людина


    « Жити так, щоб цілий світ ожив..» Ці слова сказала  поетеса, редактор Немирівського радіомовлення і просто талановита людина Оксана Дунська.
    Народилася вона 9 лютого 1970 року у селі Бортники Тульчинського району, проте дитинство та шкільні роки минули у мальовничому селищі Брацлав.
    Ще у третьому класі Брацлавської сш №1 Оксана Дунська почала писати вірші.  Вперше їх було надруковано 1 травня 1986 року в районній газеті «Колгоспні вісті». 

неділя, 19 жовтня 2014 р.

САМОВИДЕЦЬ ІЗ БРАЦЛАВЩИНИ

         
 Патріотизм у найзагальнішому значенні – це любов до Батьківщини. Для кожної людини в світі її рідний край – найдорожчий  та наймиліший серцю. Це той клаптик землі, що привітав її з життям, де минули дитячі роки та юність, де живуть найближчі люди. Такі почуття зрозумілі, вони природні. Далі вони поширюються на цілу країну, в якій людина живе, на людей, що говорять однією мовою та створюють спільну культуру. Бо це робить нас близькими і об’єднує . У широкому розумінні країна – це велика родина, де всі живуть спільними радощами та проблемами. Тому ми відчуваємо свою причетність та відповідальність за все, що коїться у державі, тому нам не байдуже, як до нашої Батьківщини ставляться у світі. А патріотизм – не лише почуття, це дії, спрямовані на те, щоб рідній країні та нашому народові було жити добре.

четвер, 16 жовтня 2014 р.

ПЕРЕПЕЛИЧЕ - СЕЛО З ПОЕТИЧНОЮ НАЗВОЮ


Таких сіл на нашій Брацлавщині чимало. Маленькі, акуратні. У них живуть добрі, як правило,  літні люди. Перепеличому поталанило з Бугом, до якого воно притулилось, і з назвою. Не топонім, а - поезія!

ЯСТРУБИНСЬКЕ ГОРОДИЩЕ: ШИПШИНОВИЙ СПОМИН

  Осінь. Усе навкруги зів´яло. Лише кущ шипшини червоніє. Гілки шипшини оповиті  незвичайною павутиною, в якій ніби  заплутався час.
   
   Той час, коли тут жили наші предки,  пасли худобу, сіяли жито, випалювали посуд. 
   А зараз навколо нікого немає. Ні з ким поговорити. Панує тиша.

САМОВИДЕЦЬ: ПОВЕРНЕННЯ НА БАТЬКІВЩИНУ

Їхав конем поруч отих кількох возів з хатнім начинням і думав: « Як це у житті буває. Ще кілька тижнів тому він був генеральним підскарбієм у Брюховецького, а зараз – майже ніхто. Змушений тікати у Польські землі, на Правобережжя. Добре, що хоч залишилася десь поблизу Брацлава  далека рідня. Бо й сам він звідси родом. Та  й серед того мотлоху на возах заховано все-таки трохи червінців. Якось воно буде. Облаштуюся…»І ось Роман Онисимович Ракушка-Романовський таки повертався на свою батьківщину з сім’єю та нехитрим скарбом. Все, що залишилося від  маєтностей у Ніжині, -  кілька возів з хатнім начинням. Новий гетьман Лівобережжя Дем’ян Многогрішний постарався. Все конфіскував, ще й стратити обіцявся. Довелося тікати.

ТОЙ, ХТО НАГОДУВАВ УСІХ СОЛДАТ

На полях боїв, зазвичай, немає ніяких засобів для людського повноцінного існування. Солдат не має  змоги нормально і вдосталь  харчуватися, хоча потребує цього більше, ніж у звичайних умовах.І лише сто років тому  Антонові Федоровичу Турчановичу  вдалося полегшити солдатське життя, можна навіть сказати :  йому вдалося нагодувати усі армії світу.

середа, 26 березня 2014 р.


ЗІРКА БРАЦЛАВЧАНКИ ГАЛИНИ ПОДЧАХИ
Рідні наші краї…Мальовничі степи… Тихий потік славної ріки Південний Буг… Привітні люди, які завжди  радіють тобі і твоїм близьким … Так, це і є Брацлав – містечко, у якому народилася вона, скромна і смиренна, норовлива і мрійлива - то Галина Олександрівна Подчаха. Батьки майбутньої поетеси - агрономи на прізвище Ковальчуки - навіть не здогадувалися, що нащадкам нашим буде ким пишатися…
ЗІНАЇДА ТУЛУБ : ПОВТОРИВШИ ДОЛЮ КОБЗАРЯ
  
    Їх пам’ятники у  містечку  знаходяться майже поряд. Йому – великому Кобзареві - на подвір’ї школи, їй – Зінаїді Павлівні Тулуб, онуці Кобзаревого побратима - біля лісництва.
 Є у неї роман – роман «В степу безкраїм за Уралом». На першій сторінці можна прочитати: «Світлій пам’яті мого діда Кирило-Мефодіївського братчика Олександра Даниловича Тулуба»

"ІСТОРІЯ НАШОГО НАРОДУ – ЦЕ МИ СЬОГОДНІ"


      Історія – мов ріка. То летить швидко, мов струменить вода порогами, утворюючи круговерті і вири, то, уповільнившись, ніби ніжиться у літеплі,  перепочиваючи, щоб знову кинутись у швидкоплин.
     Людина може вибрати місце, де зайти до річки, але вона не може вибирати час, у який   жити. Цього не може зробити і жоден народ, зокрема, й український. Залишається тільки пристати на думку з листа Миколи Вінграновського «історія нашого народу – це ми сьогодні».